REAL ESTATE – נדל”ן

אנשים מרבים להשתמש במונחי קרקעות , נדל”ן , לבין מקרקעין לסירוגין, אך ישנם כמה הבדלים עדינים.

אדמה מתייחסת לפני השטח של כדור הארץ עד למרכז כדור הארץ ולמעלה אל המרחב האווירי שמעל, כולל העצים, המינרלים והמים.
נדל”ן הוא הקרקע, בתוספת כל תוספות קבועות מעשה ידי אדם, כגון בתים ומבנים אחרים.
נכס מקרקעין – אחד משני הסיווגים העיקריים של נכסים – הוא האינטרסים, ההטבות והזכויות הגלומים בבעלות על מקרקעין.
בגדול, מקרקעין כוללים את פני השטח הפיזיים של הקרקע, מה שנמצא מעליה ומתחתיה, מה שמוצמד אליה דרך קבע, בתוספת כל זכויות הבעלות — לרבות הזכות להחזיק, למכור, להחכיר ולהנות מהקרקע.

אין לבלבל בין נכס מקרקעין לבין רכוש אישי, הכולל את כל הנכסים שאינם מתאימים להגדרה של מקרקעין. המאפיין העיקרי של רכוש אישי הוא שהוא מטלטלין. דוגמאות כוללות כלי רכב, סירות, רהיטים, ביגוד וסמארטפונים.

מאפיינים פיזיים של נדל”ן


לקרקע שלושה מאפיינים פיזיים המבדילים אותה משאר הנכסים במשק:

חוסר תנועה . בעוד שחלקים מסוימים של הקרקע ניתנים להסרה וניתן לשנות את הטופוגרפיה, המיקום הגיאוגרפי של כל חלקת אדמה לעולם לא יכול להשתנות.
אי השמדה . אדמה עמידה ובלתי ניתנת להריסה (קבועה).
ייחודיות . אין שתי חלקות אדמה שיכולות להיות זהות לחלוטין. למרות שהם עשויים לחלוק דמיון, כל חבילה שונה מבחינה גיאוגרפית.

מאפיינים כלכליים של נדל”ן


לקרקע יש גם כמה מאפיינים כלכליים מובהקים המשפיעים על ערכה כהשקעה:

מחסור : אמנם קרקע לא נחשבת נדירה, אבל ההיצע הכולל קבוע.
שיפורים : כל תוספת או שינוי בקרקע או בבניין המשפיעים על ערך הנכס נקראים השבחה. שיפורים בעל אופי פרטי (כגון בתים וגדרות) מכונים שיפורים על הקרקע. שיפורים בעלי אופי ציבורי (למשל, מדרכות ומערכות ביוב) נקראים שיפורים כדי הארץ.
קביעות ההשקעה : לאחר השבחת הקרקע, סך ההון והעבודה המשמשים לבניית ההשבחה מייצגים השקעה קבועה נכבדה. למרות שניתן להרוס בניין, שיפורים כמו מערכות ניקוז, חשמל, מים וביוב נוטים להיות קבועים מכיוון שלא ניתן להסירם (או להחליף אותם) באופן כלכלי.
העדפת מיקום או אזור . מיקום מתייחס לבחירות ולטעמים של אנשים לגבי אזור נתון, בהתבסס על גורמים כמו נוחות, מוניטין והיסטוריה. מיקום הוא אחד המאפיינים הכלכליים החשובים ביותר של קרקע (כך האמרה, “מיקום, מיקום, מיקום!”).
סוגי נדל”ן


ישנם חמישה סוגים עיקריים של נדל”ן:

נדל”ן למגורים : כל נכס המשמש למטרות מגורים. דוגמאות כוללות בתים חד-משפחתיים, דירות, קואופרטיבים, דופלקסים, בתים עירוניים ובתי מגורים רב-משפחתיים עם פחות מחמש יחידות בודדות.
נדל”ן מסחרי : כל נכס המשמש אך ורק למטרות עסקיות, כגון מתחמי דירות, תחנות דלק, חנויות מכולת, בתי חולים, בתי מלון, משרדים, מתקני חניה, מסעדות, מרכזי קניות, חנויות ותיאטראות.
נדל”ן תעשייתי : כל נכס המשמש לייצור, ייצור, הפצה, אחסון ומחקר ופיתוח. דוגמאות כוללות מפעלים, תחנות כוח ומחסנים.
קרקע : כולל רכוש לא מפותח, קרקעות פנויות וקרקעות חקלאיות (חוות, פרדסים, חוות ואדמות עצים).
מטרה מיוחדת : נכס המשמש את הציבור, כגון בתי קברות, מבני ממשלה, ספריות, פארקים, מקומות תפילה ובתי ספר.
כיצד פועלת תעשיית הנדל”ן
למרות הגודל והמורכבות של שוק הנדל”ן, אנשים רבים נוטים לחשוב שהענף מורכב רק ממתווכים ואנשי מכירות. עם זאת, מיליוני אנשים למעשה מתפרנסים מנדל”ן, לא רק במכירות אלא גם בשמאות, ניהול נכסים, מימון, בנייה, פיתוח, ייעוץ, חינוך ועוד כמה תחומים.

נדלן

אנשי מקצוע ועסקים רבים – לרבות רואי חשבון, אדריכלים, בנקים, חברות ביטוח זכויות, מודדים ועורכי דין – תלויים גם הם בענף הנדל”ן.

נדל”ן הוא מניע קריטי לצמיחה כלכלית בארה”ב למעשה, התחלות דיור – מספר פרויקטים חדשים של בנייה למגורים בכל חודש נתון – שפורסמו על ידי לשכת מפקד האוכלוסין האמריקאית היא אינדיקטור כלכלי מרכזי. הדוח כולל היתרי בנייה, התחלות דיור ונתוני השלמת דיור, המחולקים לשלוש קטגוריות שונות:

בתים צמודי קרקע
בתים עם 2-4 יחידות
מבנים רב-משפחתיים עם חמש יחידות או יותר, כגון מתחמי דירות 1
משקיעים ואנליסטים עוקבים מקרוב אחר התחלות הדיור מכיוון שהמספרים יכולים לספק תחושה כללית של כיוון כלכלי. יתרה מכך, סוגי התחלות הדיור החדשות יכולים לתת רמזים לגבי התפתחות הכלכלה.

4.2/5 - (4 votes)
נדלן